Choroby zawodowych kierowców

Jakie choroby występują u zawodowych kierowców?

Zawód kierowcy jest niezwykle specyficzny. Kierowca ma do czynienia z trudnymi sytuacjami, kiedy to raz jest zmuszony do wielogodzinnego siedzenia, innym razem pracuje ciężko fizycznie. Do tego dochodzi ogromna ilość stresu. Na jakie schorzenia najczęściej cierpią kierowcy?

Przede wszystkim są to choroby układu kostnego i układu krążenia. Wielogodzinna pozycja siedząca wymusza stałe obciążenie pewnych grup mięśni. Cierpią stawy. Kierowcy nie mają z reguły czasu na to, by zdrowo zjeść, czy też na to, by rozpocząć jakąkolwiek aktywność ruchową. Przez to często dotyka ich choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, czy też miażdżyca. Na ich ciele mogą również pojawić się żylaki. Poprzez brak regularnego jedzenie i stres cierpi również układ pokarmowy. Stres powoduje zwiększone wydzielanie soków trawiennych, jeżeli żołądek jest pusty, soki zaczynają działać bezpośrednio na śluzówkę żołądka. Tak powstają wrzody. Z kolei nieregularne jedzenie dużej ilości, tłustych posiłków znacznie wpływa na otyłość.

Wielu kierowców odczuwa również problemy ze wzrokiem i słuchem. Długotrwała i silna koncentracja oczu na drodze działa na nie negatywnie. Hałas z kolei doprowadza do kłopotów ze słuchem. Czasem nawet jest tak duży, iż może doprowadzić do głuchoty. Kierowcy skarżą się również na problemy ze skórą. Wyprzenia, czy czyraczności są najczęstsze. Skóra wielu osób reaguje alergią na przetwory naftowe, oleje i smary. Dlatego też zaleca się pamiętanie o tym, by po każdych czynnościach starać się jak najbardziej doczyścić skórę.