Coraz lepsze warunki dla młodych kierowców zawodowych

Dobre płace i coraz bezpieczniejsza praca w transporcie. Tak wynika z raportów akcji społecznej „Profesjonalni kierowcy” i Głównego Urzędu Statystycznego. Na dobre płace mogą liczyć młodzi truckerzy, odnotowano także spadek wypadków śmiertelnych w transporcie.

 

Spis treści

  1. Coraz lepsze zarobki dla młodych
  2. Poszukiwany kierowca
  3. Nie jest jednak tak różowo
  4. Coraz bezpiecznej w transporcie

 

  1. Coraz lepsze zarobki dla młodych

Pięć tysięcy złotych netto miesięcznie – na taki zarobek może liczyć początkujący kierowca. Na zlecenie organizatorów akcji społecznej „Profesjonalni kierowcy” przeprowadzono badanie wśród 200 truckerów z maksymalnie dwuletnim stażem pracy w zawodzie. Prawie siedemdziesiąt procent ankietowanych wskazało swój poziom wynagrodzenia na poziomie od 3 do 4 tysięcy złotych netto. Pozostali wskazali na pobory pomiędzy 4 a 5 tysiącami złotych. Dzięki takim wynagrodzeniom kierowcy ciężarówek zarabiają podobnie, jak chociażby informatycy z kilkuletnim stażem. Co powoduje taki wzrost? Dlaczego truckerzy mogą liczyć na takie zarobki?

  1. Poszukiwany kierowca

Jak podkreślają eksperci wynagrodzenia kierowców będą z roku na rok rosnąć. Przyczyna? Brak rąk do pracy za kółkiem, szacuje się, że w firmach jest kilkadziesiąt tysięcy wakatów. Dzięki temu truckerzy, będą mogli liczyć na coraz wyższe zarobki. Według przygotowanego raportu wysokość wypłaty znajduję się na trzecim miejscu wśród ankietowanych. Badani wskazali na niezależność i możliwość podróżowanie jako dwa najważniejsze elementy, dla których zdecydowali się na rozpoczęcie kariery jako truckerzy.

  1. Nie jest jednak tak różowo

Na zarobki kierowców ciężarówek składa się kilka elementów. Oprócz bazowego wynagrodzenia, są również ryczałty oraz diety. Nie są jednak one oskładkowane, co oznacza tyle, że na emeryturze truckerzy mogą mieć marne dochody. Wiele osób zwraca uwagę na możliwość oskładkowania dodatków takich jak ryczałt czy dieta. Specjaliści ostrzegają jednak przed konsekwencjami takich działań. Sporo przedsiębiorstw musiałoby zniknąć z rynku ze względu na dodatkowe koszty. Spadłyby również wynagrodzenia kierowców ze względu na potrzebę większych opłat między innymi zdrowotnych czy emerytalnych. Praca za kółkiem pojazdu ciężarowego, to także przede wszystkim rozłąka z rodziną oraz jazda czasami w niekomfortowych warunkach. Mowa tu o autach w złym stanie technicznym i drogach, które w niektórych przypadkach nie rozpieszczają truckerów.

  1. Coraz bezpiecznej w transporcie

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący wypadków przy pracy na terenie Polski w pierwszym półroczu 2018 roku. Jedną z kategorii był transport i gospodarka magazynowa. Poprawę w kwestii bezpieczeństwa branży transportowej widać chociażby w liczbie wypadków śmiertelnych. W pierwszej połowie 2017 roku były 22 ofiary śmiertelne, w tym roku aż o 10 mniej. Ogółem w transporcie i gospodarce magazynowej poszkodowanych w wypadkach zostało ponad trzy tysiące osób, jest to liczba nieco mniejsza niż w roku 2017. Skąd takie liczby? W raporcie czytamy, że ponad połowa wypadków było spowodowana nieprawidłowym zachowaniem się pracownika przy pracy. Eksperci zwracają uwagę na pośpiech w niektórych miejscach pracy, przez co nie zwracano uwagi na bezpieczeństwo.

Źródła

Młody kierowca już na starcie z wysokimi zarobkami

http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-pierwszym-polroczu-2018-roku-dane-wstepne-,3,32.html