Czy mogę jeść lub palić prowadząc samochód?

Czy mogę jeść lub palić prowadząc samochód?
5 (100%) 1 vote

fast foodWszystko zależy od tego jaki pojazd, i w jakim charakterze prowadzisz. Art. 63 punkt 5 Kodeksu drogowego mówi: „Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy.

Nie dotyczy to:

– kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy i

– kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki”.

 

Jak czytać ten zapis?

Możesz jeść, pić i palić w aucie, jeśli:

– jeśli jedziesz sam,

– jeśli jedziesz ciężarówką i przewozisz pasażera w kabinie kierowcy,

– jedziesz samochodem osobowym (jest to pojazd zdolny pomieścić do 9 pasażerów łącznie z kierowcą), nawet gdy masz pasażera/ów, o ile twój samochód nie jest taksówką.

 

Nie możesz jeść, pić i palić w aucie, jeśli:

– prowadzisz taksówkę,

– prowadzisz autobus, (chyba, że jedziesz sam, np. zjeżdżasz do bazy).

 

Nawet jeśli należysz do grupy kierowców, którzy mogą jeść, pić i palić w trakcie prowadzenia pojazdu, warto to robić bardzo ostrożnie, ponieważ są to czynności, które rozpraszają Twoją uwagę. Zawsze najbezpieczniej będzie, gdy po prostu zrobisz sobie krótka przerwę.