Czy potrafisz prowadzić samochód ciężarowy efektywnie i oszczędnie?

Rusza międzynarodowy konkurs na najlepszego zawodowego kierowcę

  1. Driver Challenge 2018
  2. Polski finał
  3. Atrakcyjne nagrody
  4. Podsumowanie

Rusza międzynarodowy konkurs na najlepszego zawodowego kierowcę

 

Rozpoczęły się kwalifikacje do „Volvo Driver Challenge 2018” (wcześniej The Drivers’ Fuel Challenge). Jest to konkurs przeznaczony dla kierowców zawodowych posiadających prawo jazdy kategorii C+E oraz ważną kartę kierowcy. Jury szuka kierowców, którzy potrafią zachować równowagę pomiędzy prędkością i zużyciem paliwa, a oprócz tego jeżdżą bezpiecznie i potrafią manewrować pojazdem. Do wygrania są bardzo atrakcyjne nagrody.

  1. Driver Challenge 2018

Konkurs na najlepszego międzynarodowego zawodowego kierowcę został zapoczątkowany przez Volvo Trucks w 2011 r. Od tamtej pory cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tylko w Polsce co roku zgłasza się do niego kilkuset uczestników (podczas ostatniej edycji w 2016 r. zgłosiło się blisko 1 tyś. chętnych). Celem konkursu jest promowanie ekonomicznego stylu jazdy i ekonomiki paliwowej. W tej edycji dodatkowo stawia się na kierowców znających przepisy drogowe oraz bezpieczną i efektywną jazdę.

Aby wziąć udział w konkursie należy dokonać zgłoszenia za pomocą formularza na stronie internetowej www.volvochallenge.pl Nie ma ograniczenia co do liczby uczestników z jednej firmy. Uczestnicy w pierwszym etapie muszą przejść test teoretyczny, który składa się z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Pytania dotyczą bezpieczeństwa ruchu drogowego, efektywnej jazdy oraz produktów i usług Volvo Trucks. Test teoretyczny dostępny będzie od 07.03.2018 r. do 13.06.2018 r. (zgłoszenie należy dokonać najpóźniej do 30.04.2018 r.).

Kolejny etap konkursu to jazda konkursowa. Warunkiem przejścia do etapu jazd konkursowych jest udzielenie jak największej liczby poprawnych odpowiedzi w teście teoretycznym. Jazdy konkursowe odbędą się w kilku lokalizacjach w całej Polsce.

W półfinale wezmą udział  laureaci eliminacji z poszczególnych lokalizacji, którzy zmierzą się ze sobą na trasie konkursowej. Od zawodników wymagana będzie precyzyjna jazda i umiejętności techniczne, a także jak najmniejsze zużycie paliwa. Najlepsze wyniki zużycia paliwa wyłonią 3 najlepszych kierowców, którzy staną ze sobą w szranki w polskim finale konkursu, który odbędzie się 14 czerwca 2018 r.

  1. Polski finał

Polski finał konkursu „Volvo Trucks Driver Challenge 2018” będzie składał się z przejazdu z wybranego miasta na Tor Jastrząb k/Radomia oraz testu sprawnościowego na pojeździe. W pierwszym etapie uczestnicy odbędą jazdę po drogach publicznych zestawem ciężarowym z ciągnikiem siodłowym Volvo FH. Po dotarciu na metę zostanie zmierzone zużycie paliwa dla każdego z trzech zestawów oraz całkowity czas przejazdu (w trakcie całego przejazdu kierowcy będzie towarzyszył sędzia konkursowy). Drugi etap konkursu finałowego będzie polegał na teście sprawnościowym na pojeździe Volvo na zamkniętym torze. Tu trzeba będzie wykonać szereg manewrów; w tym przejazd tyłem przez górę i slalom. Łączna liczba punktów z tych dwóch etapów zadecyduje o zwycięzcy konkursu w Polsce.

  1. Atrakcyjne nagrody

Warto wspomnieć, że w polskim finale do wygrania jest bon wakacyjny o wartości 20 tyś. PLN oraz tablet i smartfon marki Apple. Dodatkowo organizator konkursu pokryje koszty zakwaterowania i wyżywienia uczestnikom półfinału i finału.

Co istotne zwycięzca krajowych eliminacji będzie ponadto reprezentował Polskę na Światowym Finale „Volvo Trucks Driver Challenge 2018” w Szwecji, który odbędzie się we wrześniu br. Na razie nie wiadomo jaka będzie nagroda finałowa, jednak w poprzednich edycjach były to samochody osobowe Volvo.

  1. Podsumowanie

Zmagania dla kierowców  Driver Challenge 2018 wracają po rocznej przerwie. Będzie to 7 edycja konkursu, który cieszy się zainteresowaniem w wielu krajach świata. Uczestnicy będą musieli przejść eliminacje teoretyczne oraz zmierzyć się w konkurencjach praktycznych. W tegorocznej edycji będzie brana pod uwagę ekonomika paliwowa, bezpieczeństwo jazdy i umiejętności manewrowania pojazdem. Zwycięzca krajowego konkursu stoczy walkę w globalnym finale i będzie walczył o tytuł najlepszego kierowcy zawodowego na świecie.

Źródło: www.volvochallenge.pl, www.trucks.com.pl, www.40ton.net, www.etransport.pl