Czy wiesz z kim współpracujesz? Z przewoźnikiem czy spedytorem?

Kiedy współpracujesz ze spedytorem a kiedy przewoźnikiem?

przewoznik a spedytor

Pomimo trudności jakimi boryka się rynek transportowy w Polsce, jak grzyby po deszczu powstają firmy oferujące rzekomo usługo spedycyjne. Nim jednak nawiążesz współpracę z taką firmą sprawdź, czy faktycznie masz do czynienia ze spedytorem.

Obowiązkiem spedycji jest organizacja przewozu. Przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, wykonanie czynności, które doprowadzą do przewiezienia ładunku. Na taki zakres obowiązków spedytor przyjmuje zlecenie spedycyjne i podejmuje się jego realizacji.

Różnice pomiędzy spedytorem a przewoźnikiem

Utarło się, że ten, który posiada flot pojazdów jest przewoźnikiem, a ten, który daje mu ładunek do przewiezienia jest spedytorem. Niestety takie myślenie bywa błędne. Dlaczego? Otóż coraz częściej dochodzi do sytuacji, kiedy ktoś podejmuje się spedycji nie mając o tych usługach podstawowych informacji. W Polsce coraz częściej spedycja sprowadza się do odsprzedawania ładunków. Rzekomi spedytorzy robią wszystkie by pozyskać fracht za jak najwyższą stawkę i jak najtaniej sprzedać go przewoźnikowi, który dokona przewozu. Różnica idzie do kieszeni domniemanego spedytora.

Uważaj jaką umowę podpisujesz

Jak uniknąć takich sytuacji? Przede wszystkim należy sprawdzić dokładnie treść zawieranej ze spedycją umowy. Choć ona nazywa się umową spedycyjną, to jej zawartość może świadczyć o czymś zupełnie innym i to ona będzie miała znaczenie w przypadku trudności w trakcie transportu.

Umowa spedycyjna zawiera informacje, które nakładają na jej wykonawcę konkretne obowiązki, można tu wymienić między innymi czynności związane z ubezpieczeniem ładunku, doradztwem w zakresie warunków jak i środków transportu, przygotowanie dokumentów niezbędnych do transportu. To właśnie te wszystkie obowiązki zawarte w umowie świadczą, że jest to faktycznie umowa spedycyjna. Jeśli uczciwy spedytor w takim zakresie podpisze umowę i zobowiąże się do wykonania umieszczonych w niej czynności, to dalej po wyborze przewoźnika, którego musi dokonać z należytą starannością podpisuje z firmą świadczącą usługi transportowe umowę przewozu.

Ten rodzaj umowy charakteryzuje przede wszystkim fakt zawarcia pewnych stałych elementów, do których należą: trasa przejazdu, jasno określone miejsca odebrania i dostarczenia przesyłki, wysokość wynagrodzenia, która przysługuje przewoźnikowi oraz dokładnie określony przedmiot przewozu.

Jak działa spedycja

Zatem współpraca między spedycją a przewoźnikiem polega na tym, że spedytor organizuje przewóz udzielając przewoźnikowi konkretnych wskazówek dotyczących transportu ładunku, zna wszelkie szczegóły dotyczące towaru, który ma zostać przewieziony, jest świadomy dokumentów niezbędnych do jego przewozu.

Fałszywego spedytora chyba najłatwiej poznać po kompletnym braku wiedzy na temat ładunku. I tu trzeba być przede wszystkim ostrożnym, gdyż do przewiezienia można otrzymać towar, który potrzebuje specjalnych warunków, o których nasz zleceniodawca nie miał kompletnie pojęcia. Takie sytuacje niestety zdarzają się bardzo często.

Warto dokładnie sprawdzić swojego kontrahenta nim zdecydujemy się na współpracę z nim, gdyż może się okazać, że zostaniemy ofiarami zupełnej niekompetencji tego, kto chce na transporcie, a przede wszystkim na pracy przewoźników zarobić szybkie pieniądze z jak najmniejszym zaangażowaniem sił z własnej strony.