Eco Driving – sposób na optymalizację kosztów transportowych

Z roku na rok wzrasta świadomość przedsiębiorców transportowych co do zalet płynących z ekonomicznej jazdy. Ekologicznie jeżdżący kierowcy są bowiem doskonałym źródłem oszczędności w każdej firmie przewozowej. Szkoły Eco Drivingu przeżywają prawdziwe oblężenie. Czy rzeczywiście warto przeszkolić swoich pracowników z zasad Eco jazdy i w jaki jeszcze sposób wspomóc ich działania?

eco-driving

Wiele zalet, wymierne korzyści finansowe

Szkolenie z ekologicznej jazdy ma na celu przede wszystkim rozwijanie świadomości kierowców, wyzbycie się przez nich złych nawyków za kierownicą, przewidywanie sytuacji na drodze oraz udoskonalenie techniki prowadzenia pojazdu. To z kolei ma doprowadzić do zmniejszenia zużycia paliwa oraz elementów pojazdu takich jak: klocki i tarcze hamulcowe, skrzynia biegów, sprzęgło, opony, a także silnik (żywotność poszczególnych materiałów może wzrosnąć nawet o 100%). W niektórych firmach oszczędności na paliwie mogą sięgnąć ok. 15%  w pojazdach ciężarowych oraz ok. 40% w busach do 3,5t. i to bez wydłużenia czasu jazdy. Wszystko to oznacza kilka tysięcy litrów paliwa rocznie mniej tylko dla jednego zestawu oraz kilka tysięcy złotych rocznie mniej za wymianę i serwis części eksploatacyjnych. W przypadki dużych firm Eco Driving pozwala na jeszcze większe oszczędności. Korzyści są zatem wymierne.

Eco jazda ma również inne zalety m.in. zwiększa bezpieczeństwo na drogach, redukuje emisję substancji zanieczyszczających atmosferę, a także pozwala na zachowanie przewagi konkurencyjnej nad innymi podmiotami z branży.

Jak wygląda program szkolenia eco drivingu?

Zajęcia z Eco Drivingu prowadzone są przez doświadczonych instruktorów. Składają się one z kilku elementów – diagnozy profilu firmy i kierowcy, jazdy testowej po ustalonej trasie wraz z instruktorem, oceny wyników, omówieniu błędów, zajęć teoretycznych, ponownej jazdy oraz ewentualnego monitoringu po szkoleniu. Szkolenie może odbywać się przy wykorzystaniu mobilnego symulatora jazdy lub w rzeczywistych warunkach (ten drugi sposób jest zdecydowanie bardziej polecany). Program szkolenia zawsze jest dostosowywany do specyficznych potrzeb danego klienta, wielkości i rodzaju posiadanej floty, a także charakteru usług transportowych oferowanych przez firmę. Właściwe szkolenie, duża wiedza i praktyka trenerów oraz odpowiednie podejście kierowcy do tematu sprawiają, że poprawa techniki jazdy, spadek zużycia paliwa oraz kosztów eksploatacji to tylko kwestia czasu.

Do szkół Eco Drivingu zgłaszają się przede wszystkim firmy, które posiadają lub zamierzają kupić nowoczesną flotę pojazdów. Sukcesywnie przybywa jednak także przedsiębiorstw, w których wzrasta świadomość kształcenia kierowców i płynące z tego oszczędności. Szkoły jazdy prowadzą w głównej mierze najwięksi producenci pojazdów ciężarowych a także firmy związane z branżą transportową. Jednak gros przewoźników zatrudnia swoich wewnętrznych trenerów, którzy systematycznie sprawdzają wiedzę i umiejętności kierowców a także przeprowadzają regularne szkolenia. Szkolenia są oczywiście kosztowne, ale zwracają się w ciągu zaledwie kwartału i potem przynoszą już tylko zyski. Nie można zapominać też o tym, że szkolenia należy regularnie powtarzać, gdyż tylko w ten sposób można uzyskać pozytywne rezultaty (kierowcy nie wrócą do złych nawyków). Wskazane jest by przechodzić je raz na 2 lata.

Systemy wspomagające kierowców podczas jazdy

Ale oprócz samego szkolenia z Eco Drivingu należy wyposażyć pojazdy w nowoczesne systemy telematyczne wspomagające kierowców. Systemy te służą do zarządzania flotą i umożliwiają ograniczenie kosztów transportowych. Dzięki nim można przede wszystkim określić poziom zużycia paliwa przez poszczególnych kierowców, sposób jazdy oraz wykorzystania pojazdu a także ocenić efektywność całego parku samochodowego. W niektórych  przypadkach istnieje np. możliwość kontroli kierowców przez trenera w czasie rzeczywistym (śledzi on na bieżąco dane z systemu i informuje o błędach podczas jazdy).

Co ważne należy zapoznać kierowców z możliwościami tych narzędzi, gdyż nie zawsze są oni w stanie właściwie wykorzystać dostępne rozwiązania a tym samym zwiększyć zyski przedsiębiorstwa.

Podsumowując

Szkolenia kierowców z zakresu ekologicznej jazdy przynoszą określone zyski. Najbardziej mierzalne z nich to oszczędności paliwa, mniejsze zużycie elementów mechanicznych pojazdów i mniejsze koszty przeglądów. Warto więc inwestować w kierowców, bo to właśnie od nich zależą koszty paliwowe i materiałowe, które są główną grupę kosztów w przewozie transportowym. Poza tym kierowca znający zasady Eco Drivingu jeździ płynniej, bezpieczniej i umie przewidywać różne sytuacje na drodze, a przy tym jest mniej zmęczony po pokonaniu trasy. Nie dziwi zatem fakt, że Eko jazda od kilku lat zdobywa coraz większą popularność w Polsce.

 

Zapisz