Ecodriving – korzyści wdrożenia tej techniki we flocie samochodowej

Coraz częściej w gronie transportowców mówi się o eco-drivingu, czyli ekologicznym i ekonomicznym sposobie prowadzenia samochodu. Szacuje się, że ekojazda generuje oszczędności w zużyciu paliwa rzędu nawet 25%, a do tego realnie zmniejsza negatywne oddziaływanie pojazdu na środowisko, a więc i na nasze zdrowie. Jakie są zatem zasady tej nowoczesnej techniki jazdy i czy świadomość drogowa kierowcy rzeczywiście jest niezbędna?

 

listek1

Podstawowe zasady ecojazdy

Nowoczesne konstrukcje silników umożliwiły opracowanie nowego, inteligentnego sposobu użytkowania samochodów zwanego ecodrivingiem. Technikę tę jako pierwsi wymyślili kilkanaście lat temu Skandynawowie. Od tamtej pory staje się ona coraz bardziej popularna w wielu krajach Europy (niedawno dotarła także do nas).

Do najważniejszych zasad ecodrivingu należy zaliczyć płynne i świadome prowadzenie samochodu. Opiera się ono na: umiejętności przewidywania sytuacji na drodze; planowaniu jazdy w ten sposób aby uniknąć niepotrzebnych przyspieszeń i hamowań, gdyż oznaczają one większe zużycie paliwa (utrzymywać stałą prędkość na jak najdłuższych odcinkach); jeździe na jak najwyższym biegu podczas jazdy z równomierną prędkością; hamowaniu silnikiem poprzez redukcję biegów (gdy pozwalają na to warunki), niedojeżdżaniu do skrzyżowania na biegu jałowym; nie dociskaniu do końca pedału gazu przy ruszaniu (używanie ¾ jego zakresu); dynamicznym przyspieszaniu (mocno wciskając pedał gazu), dbaniu o właściwy stan pojazdu m.in. przez kontrolę ciśnienia w oponach (zbyt wysokie wpłynie na zużywanie się elementów zawieszenia, a zbyt niskie wpłynie na spalanie) oraz prawidłowe serwisowanie (regularna wymiana filtrów, oleju, kontrola elementów przeniesienia napędu); odpowiednim przewożeniu bagażu i rezygnacji z dodatkowych kilogramów; ograniczeniu korzystania z klimatyzacji; wyłączaniu silnika, gdy postój wynosi więcej niż minutę oraz rezygnacji z rozgrzewania silnika przed jazdą (nawet zimą), gdyż silnik rozgrzeje się sam w czasie jazdy. Tylko w ten prosty sposób można podnieść efektywność i zmniejszyć zużycie paliwa średnio o 2l/100km.

 

Ecotrening

W Polsce powstają już pierwsze szkoły jazdy, mające w swoich usługach naukę prowadzenia samochodu w stylu eco. Zajęcia (ecotrening) prowadzone są przez trenerów, składających się z zawodowych kierowców z wieloletnim doświadczeniem w transporcie. Szkoląc w zakresie ograniczenia emisji spalin oraz kosztów eksploatacji, dąży się tam do ukształtowania świadomości drogowej u kierowców. Dzięki fachowym zajęciom kursanci osiągają niższe zużycie paliwa, a także wyższą średnią prędkość przejazdu na trasie (wbrew pozorom bowiem ekojazda nie oznacza wcale powolnego stylu prowadzenia samochodu).

Ćwiczenia praktyczne odbywają się na zróżnicowanej trasie i składają się z: jazdy obserwowanej (kursanci prowadzą samochód w swoim stylu/rejestrowane są parametry zużycia paliwa, średniej prędkości, ilości naciśnięć pedału hamulca, sprzęgła itp.), wykładu teoretycznego na temat zasad ecodrivingu, jazdy z instruktażem trenera oraz podsumowania (porównanie raportu z pierwszej i ostatniej jazdy). Niektóre firmy proponują dodatkowo monitoring poczynań kierowców i coaching w przedsiębiorstwie przewozowym. Taki okres nadzoru może być doskonałym sposobem do zwiększenia percepcji drogowej kierowców i nabrania przez nich nowych, dobrych nawyków.

 

Podsumowując

Wielu kierowcom, działającym w branży transportowej, wydaje się niestety, że do poruszania się po drogach wystarcza egzamin na prawo jazdy. To duży błąd, gdyż współczesny transport wymaga od nich o wiele więcej doświadczenia i zaangażowania. Ekojazda ma wiele zalet. Przede wszystkim zmniejsza poziom zużyci paliwa, co ma wpływ na zmniejszenie szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery oraz zwiększenie zasobności portfela (oszczędność kosztów związana z tankowaniem nawet o 10 tyś zł rocznie w transporcie międzynarodowym). Dodatkowo zmniejsza koszty eksploatacji pojazdu (wydłuża żywotność opon, tarcz i klocków hamulcowych), przyczyniając się do wzrostu jego wartości oraz znacznie poprawia bezpieczeństwo na drogach (obniżenie wypadkowości o nawet 40%). Poza tym kierowca znający i przestrzegający zasady ecodrivingu jest lepiej postrzegany na rynku pracy. Dlatego też jeśli firma proponuje nadobowiązkowe (finansowane przez nią) szkolenie, naprawdę warto z niego skorzystać. Z kolei inwestycja firmy w przeszkolenie swojej kadry zwraca się zwykle w kilka miesięcy i generuje wiele zysków w długiej perspektywie czasu. Ecodriving zatem opłaca się wszystkim.

Informacja za: www.szkolajazdyrenault.pl, www.ecodriver.pl, www.ecodrivingacademy.com