Firma transportowa – kosztowny lewoskręt

zakaz+w+lewoJedna z bardziej znanych firm kurierskich wprowadziła już jakiś czas temu do oprogramowania wyznaczającego trasy zasadę unikania lewoskrętów. Rozwiązanie to podobno przynosi firmie (która dysponuje prawie stutysięczną flotą) roczne oszczędności w postaci ok. 40 mln litrów paliwa i redukcji emisji „w stopniu równym wycofaniem z użycia na rok 5300 samochodów.”

Dlaczego lewoskręt jest bardziej kosztowny nawet niż nadrabianie drogi przy skrętach w prawo? Przede wszystkim dlatego, że należy przepuścić pojazdy nadjeżdżające z przeciwka. A to jak wiadomo tracimy wtedy zarówno czas, jak i paliwo w baku. Poza tym statystyki udowadniają, że przyczyną naprawdę wielu wypadków jest nieprawidłowo wykonywany manewr skrętu w lewo. A każdy wypadek generuje dla firmy transportowej ogromne koszty.

Teraz wyobrażam sobie sytuację, w której wszystkie firmy transportowe zakazują lewoskrętów. Wszyscy zaczynają więc nadrabiać drogi, by skręcać w prawo. Sytuacja stałaby się z jednej strony komiczna, a z drugiej tragiczna. A może jednak warto spróbować przez kilka miesięcy taki szalony plan wcielić w życie i zobaczyć czy przynosi nam jakieś korzyści?