Gdzie sprawdzić zagranicznego kontrahenta?

Dostałeś propozycję współpracy od zagranicznego kontrahenta? Sprawdź jego wiarygodność.

Stop_01_source-Wolf-Sondermann_900x600px_72dpi_RGB1.jpg

Niestety bardzo często, kiedy dostajemy zlecenie z zagranicy, nie zastanawiamy się, czy dana firma jest oszustem. Istnieje w nas przekonanie, że jeśli jest to przedsiębiorstwo z zachodniej Europy, to na pewno jest wiarygodne. Otóż niekoniecznie, dlatego też warto wiedzieć, gdzie zajrzeć, aby być pewnym, że nikt nie zechce nas na proponowanym zleceniu oszukać.

 

NIEMCY

https://www.handelsregister.de/

Jest to rejestr, tak zwany Handelsregiste, w którym zostały zwarte informacje dotyczące podmiotów gospodarczych, zarówno tych prowadzących jednoosobową działalność, jak i spółek.

Taka baza znajduje się również tu: https://www.unternehmensregister.de/

 

FRANCJA

We Francji pełen wykaz działających na terenie tego kraju firm można znaleźć na stronach: https://www.infogreffe.fr/ lub http://www.greffe-tc-paris.fr/en/.

 

WIELKA BRYTANIA

Jeśli chciałbyś sprawdzić dane firmy, która swoją działalność prowadzi w Wielkie Brytanii, możesz to zrobić na stronie Companies House: http://wck2.companieshouse.gov.uk.

 

CZECHY

Czeska baza działalności firm zarejestrowanych w tym kraju znajduje się: https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik

 

IRLANDIA

Jeśli Twój kontrahent pochodzi z Irlandii, okazuje się dokumentami firmy tam zarejestrowanej możesz sprawdzić go wchodząc na stronę: http://www.cro.ie/search/ pod warunkiem, że znasz nazwę lub numer firmy. Jeśli posiadasz jednak tylko nazwisko właściciela przedsiębiorstwa możesz skorzystać z bazy: http://www.vision-net.ie/free_irish_director_search.jsp

 

Jeśli posiadacie linki do stron umożliwiających weryfikację kontrahentów z zagranicy, wpisujcie w komentarzach. Każdy zajrzeć może także na rejestr firm z całego świata: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_company_registers.

Możliwość sprawdzenia zleceniodawców bądź zleceniobiorców może okazać się bardzo istotna, zwłaszcza, gdy ktoś chce nadużyć naszego zaufania.