Jaki wideorejestrator wybrać i czy warto?

Moda na wideorejestratory, kamery samochodowe

  1. Różne modele
  2. Pamięć wewnętrzna
  3. Szerokość kąta, rozdzielczość obrazu, ostrość
  4. Czujnik ruchu, ochrona plików
  5. Realne korzyści
  6. Skuteczna broń w rękach policji
  7. Podsumowanie

wideorejestrator

Kamery samochodowe od kilku lat biją rekordy popularności. Nic w tym dziwnego, ponieważ wideorejestratory przydają się w wielu sytuacjach. Nagrania mogą posłużyć jako dowód w sądzie w przypadku kolizji lub innego zdarzenia drogowego, mogą pomóc w ustaleniu odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę a także uchronić przed bezpodstawnym mandatem. Dodatkowo pomagają one w walce z piratami drogowymi.

Wybór wideorejestratorów samochodowych jest ogromny. Poszczególne modele różnią się ceną, jakością i funkcjonalnością. Przed dokonaniem zakupu drogowego rejestratora warto poznać wszystkie jego parametry.

  1. Różne modele kamer

Wideorejestratory to urządzenia służące do ciągłej rejestracji obrazu a także pomiaru prędkości i nawigacji (w zależności od modelu). Mają one najczęściej postać niewielkich kamer montowanych do szyby samochodu lub deski rozdzielczej za pomocą specjalnego uchwytu. Na rynku spotkać można także kamery mocowane w lusterku wstecznym lub zewnętrzne mocowane np. na karoserii. Mogą mieć one własny akumulator lub wymagają podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania (do gniazda zapalniczki lub USB).

Kamerki samochodowe są łatwe w obsłudze i można kupić je dosłownie wszędzie – w sklepach z akcesoriami samochodowymi, sklepach ze sprzętem elektronicznym, w Internecie, a także w zwykłych supermarketach.

Obecnie także każdy smartfon lub tablet można zmienić w urządzenie rejestrujące za pomocą dedykowanych aplikacji, jednak ze względu na wąski kąt rejestracji urządzenia te mogą być gorsze od kamer dedykowanych specjalnie do tego typu prac.

  1. Pamięć wewnętrzna

Dane z urządzenia zapisywane są na karcie pamięci. Tu warto zwrócić uwagę, czy wybrany model dysponuje dużą pamięcią wewnętrzną, obsługuje zewnętrzne karty o większej pojemności lub umożliwia system zapisu w pętli (starsze filmy są automatycznie nadpisywane nowymi gdy kończy się wolne miejsce). Tylko w ten sposób unikniemy sytuacji, w której zabraknie miejsca do nagrywania. W większości modeli istnieje możliwość rozszerzenia pamięci do 64 GB (16 GB to absolutne minimum).

  1. Szerokość kąta, rozdzielczość obrazu, ostrość

Przy zakupie należy także sugerować się szerokością kąta kamery oraz rozdzielczością obrazu – im szerszy kąt widzenia, tym większa perspektywa kadru, im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość filmu. Ważna jest także ostrość obrazu.

Najczęściej kamery samochodowe mają kąt nagrywania równy 120 stopni, ale są także droższe modele oferujące kąt 180 stopni oraz tańsze oferujące jedynie 90 stopni. W sprzedaży można znaleźć także urządzenia, które posiadają dwa obiektywy, z których jeden nagrywa przed pojazdem, a drugi w pojeździe lub za pojazdem.

Minimalna i zarazem wystarczająca rozdzielczość powinna z kolei wynosić 720p. Najtańsze i najprostsze kamerki (można kupić je już za 50 PLN), umożliwiają niestety nagrywanie obrazów w niskiej rozdzielczości. Charakteryzują się one także brakiem ostrości. Wieczorem, przy gorszej pogodzie lub przy większych prędkościach może nie dać się odczytać z nagrania istotnych szczegółów np. numerów rejestracyjnych jadących pojazdów. Nie posiadają też one wyświetlacza, który umożliwia podgląd nagranych materiałów oraz ułatwia wprowadzanie lub zmianę ustawień kamery (wielkość i rozdzielczość wyświetlacza nie ma tutaj znaczenia).

Bardziej zaawansowane modele (cena zazwyczaj powyżej 300 PLN) oferują nagrywanie w jakości Full HD, zapewniając dużą szczegółowość oraz płynność obrazu. Dodatkowo mogą być one wyposażone w diody podczerwieni oraz być odporne na światło. W ten sposób podczas jazdy nocą jakość nagranego filmu będzie znacznie lepsza.

Przyda się również możliwość nagrywania obrazu razem z dźwiękiem. Zapis ścieżki audio pozwali np. na zarejestrowanie niepokojących sygnałów podczas kolizji lub dodanie własnego komentarza. Choć oczywiście jest to mniej istotny parametr.

  1. Czujnik ruchu, ochrona plików

Urządzenia z „wyższej półki” gwarantują także ochronę plików przed utratą danych w przypadku wystąpienia kolizji czy wypadku (dzięki sensorom, które monitorują przeciążenia kamerki). Dodatkowo modele te mogą umożliwiać geolokalizację i rejestr aktualnej prędkości poruszania się pojazdu (dzięki wbudowanemu odbiornikowi GPS). Moduł GPS przydaje się zwłaszcza w sytuacji, gdy film jest materiałem dowodowym w sprawie wypadku.

Warto także kupić urządzenie wyposażone w czujnik ruchu. Umożliwia on nie tylko automatyczne włączenie kamerki natychmiast po uruchomieniu pojazdu, ale także aktywację w sytuacji, gdy samochód zostanie uderzony na postoju (można wykorzystać tutaj także tryb parkingowy). Czujnik ruchu potrafi również zablokować usunięcia nagrania, na którym doszło do kolizji.

  1. Realne korzyści

Posiadanie wideorejestratora samochodowego może ułatwić nam wiele spraw. Przede wszystkim w razie wystąpienia zdarzenia drogowego nagrany materiał może stanowić dowód (także w sądzie). Dzięki nagraniu można szybciej rozwiać wątpliwości i wyjaśnić wiele okoliczności kolizji, a także uniknąć niesłusznie nałożonego mandatu w sprawie o wykroczenie.

Z rozwiązania tego korzystają także chętnie firmy ubezpieczeniowe, które na podstawie filmu są w stanie bezbłędnie ustalić kto ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. W ten sposób znacznie łatwiej wyjaśnić spór z ubezpieczycielem; ograniczane są także oszustwa ubezpieczeniowe.

Uwaga!!! Aby wykorzystać nagrany film jako materiał dowodowy, obraz musi być dokładny, nie wolno poddawać go obróbce, modyfikacjom ani żadnej innej technicznej ingerencji.

  1. Skuteczna broń w rękach policji

Nagrania z kamer samochodowych są także skuteczną bronią w rękach policji. Policja w ramach akcji „Stop Agresji Drogowej” zachęca bowiem do przesyłania filmów zawierających rażące naruszenia przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, jak również świadczących o agresywnym zachowaniu kierowców. Dzięki ujawnionym naruszeniom funkcjonariusze mogą skutecznie ścigać sprawców wykroczeń. Materiały można wysyłać na specjalną skrzynkę elektroniczną do właściwej miejscowo Komendy Wojewódzkiej Policji.

Jak się okazuje Polacy chętnie przekazują Policji filmy dokumentujące różne sytuacje na drodze. Najczęściej dotyczą one wymuszania pierwszeństwa, zajeżdżanie innym drogi, wyprzedzania w miejscach niedozwolonych oraz przejazdu na czerwonym świetle. Co miesiąc na tej podstawie wystawianych jest kilkaset mandatów.

  1. Podsumowanie

Wideorejestrator to przydatne urządzenie, które służy zabezpieczeniu swoich racji (nagranie z kamery pomoże w udowodnieniu naszej niewinności oraz wskazaniu rzeczywistych sprawców wypadków). Film z „czarnej skrzynki” można wykorzystać do celów dowodowych przed ubezpieczycielem, policją lub sądem.

Ceny wideorejestratorów wahają się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy. Nie cena jest tu jednak ważna, lecz  parametry danego urządzenia. Bardzo dobry sprzęt uda nam się kupić w przedziale cenowym od 200 – 500 PLN (w tańszy nie warto raczej inwestować). Należy przede wszystkim zadbać o to, aby nasz gadżet posiadał kąt widoczności obiektywu min 120 stopni i rozdzielczość co najmniej 720p, zapewniającą szczegółowość nagrania. Przyda się także obsługa kart pamięci, własny akumulator z możliwością ładowania z gniazda zapalniczki oraz funkcjonalny ekran.

Informacja za: www.moto3m.pl, www.motofakty.pl, www.rejestratory-jazdy.pl, www.komputerswiat.pl, www.spidersweb.pl