Kazachstan zostanie członkiem Światowej Organizacji Handlu

Kazachstan zostanie członkiem Światowej Organizacji Handlu, tym samym otworzy się bardziej na transport międzynarodowy

Kazachstan

Aż dziewiętnaście lat trwały uzgodnienia w sprawie przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu Kazachstanu, który jeszcze w tym roku zostanie sto sześćdziesiątym drugim członkiem tej organizacji.

Jakie to ma znaczenie dla transportu? Otóż wstąpienie do WTO wiąże się z dostępem m.in. do rynku towarów rolnych, wsparciem krajowego rolnictwa, środków sanitarnych i fitosanitarnych.

Problem przystąpienia Kazachów do WTO wynikał z bycia członkiem Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, której inicjatorem powstania była Rosja, a której skład wchodziły także Białoruś i Armenia. Jednak po wprowadzeniu embargo przez Rosjan obroty handlowe między Rosją a Kazachstanem spadły o niemal 20%, a niskie ceny rosyjskich towarów spowodowane słabym rublem powodowały, że Kazachom trudno było konkurować z rosyjskimi towarami.

Dzięki przystąpieniu do WTO Kazachstan otworzy dwa kontyngenty taryfowe na import mięsa wołowego oraz drobiu. Stawka celna wyniesie w tych przypadkach 15%.

Dzisiaj Kazachstan jest czwartym partnerem handlowym Polski wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. W minionym roku był 41. partnerem handlowym Polski w eksporcie, zaś 25. pod względem polskiego importu. Do Kazachstanu w 2014 roku eksportowały 1444 polskie firmy, obroty handlowe wyniosły ponad dwa miliardy dolarów. Polska do Kazachstanu eksportuje artykuły rolno – spożywcze, największe znaczenie mają dostawy jabłek, mleka, twarogów oraz mięsa wołowego.

Jak ułoży się współpraca po wejściu Kazachstanu do WTO, czas pokaże.