Kierowco – zwróć uwagę na stan i jakość oświetlenia w swoim pojeździe

Ruszyła kampania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”

  1. Sprawne światła to większa szansa dostrzeżenia pieszego
  2. Jak dbać o światła?
  3. Ogólnopolska akcja kontrolno-prewencyjna
  4. Drzwi otwarte na stacjach
  5. Podsumowanie

Ruszyła kampania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”

Prawidłowe i sprawne oświetlenie zewnętrzne pojazdu to jedno z kluczowych aspektów bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Nabiera ono znaczenia zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy do wypadków dochodzi znacznie częściej niż w innych miesiącach roku. Niestety stan oświetlenia pojazdów w Polsce budzi wiele zastrzeżeń.

O tym jak ważna jest to sprawa, uświadamia akcja „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, która już po raz drugi organizowana jest przez Policję, przedstawicieli branży samochodowej oraz stacje kontroli pojazdów.

Dlaczego widoczność jest tak ważnym elementem dla bezpieczeństwa na drodze?

  1. Sprawne światła to większa szansa dostrzeżenia pieszego

Policyjne statystyki dają jasny sygnał, że w miesiącach jesiennych i zimowych liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych jest kilkukrotnie większa niż w sezonie wiosna-lato (wypadki te są często tragiczne w skutkach). Zmieniają się wówczas warunki pogodowe i znacznie szybciej robi się ciemno. Piesi na nieoświetlonej drodze są mało widoczni. Niestety większość z nich nie jest wyposażona w elementy odblaskowe, co jeszcze potęguje ryzyko wypadku.

Gros tych wypadków dałoby się uniknąć, gdyby kierowcy mieli sprawne i dobrze wyregulowane światła. Szansa dostrzeżenia pieszych na jezdni jest wówczas większa. Warto zdawać sobie sprawę, że kierowca mający światła, które świecą zbyt blisko może zauważyć pieszego lub inną przeszkodę dopiero przed maską samochodu.  Z kolei kierowca mający światła ustawione zbyt wysoko oślepia zarówno pieszych, jak i innych kierowców.

  1. Jak dbać o światła?

Do obowiązków użytkowników pojazdów należy wymiana przepalonych żarówek, sprawdzenie i właściwe ustawienie reflektorów oraz dbanie o czystość kloszy świateł. Lampy należy oczyszczać zawsze, gdy się zabrudzą z zewnątrz, a także w wewnątrz (gdy oczyszczenie jest niemożliwe, należy wymienić je na nowe). Żarówki natomiast warto wymieniać parami – światła mogą bowiem różnić się między sobą intensywnością.

Należy też pamiętać, że dobrze wyregulowana wysokość świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia, a także natężenie emitowanego światła wpływa na zasięg pola oświetlanego przez reflektory. Nieprawidłowości mogą powodować niedostateczne oświetlenie drogi oraz olśnienie innych użytkowników. Do prawidłowego ustawienia świateł potrzebne jest przeprowadzenie badań przy użyciu specjalistycznej aparatury w warsztacie samochodowym lub na stacji kontroli. Sprawdzenia należy dokonać po każdej wymianie żarówki lub reflektora, a także po każdej większej naprawie mechanicznej.

  1. Ogólnopolska akcja kontrolno-prewencyjna

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego tylko kilka procent aut poruszających się po naszych drogach ma dobrze ustawione światła. Wiele z nich wymaga z kolei jak najszybszej naprawy lub wymiany reflektorów. Kierowców trzeba zatem uświadamiać jak ważny jest stan i jakość oświetlenia w pojazdach.

W tym celu już po raz drugi organizowana jest kampania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Jej inicjatorami jest Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz partnerzy: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Przemysłowy Instytut Motoryzacji i operator komunikatora Yanosik.

Akcja będzie polegała przede wszystkim na prowadzeniu działań kontrolno-prewencyjnych. Przez kilka najbliższych tygodni policjanci ruchu drogowego będą sprawdzali stan żarówek i lamp oraz ustawienie świateł. Będą oni informować kierowców o możliwości nieodpłatnego sprawdzenia oświetlenia w uzgodnionej stacji diagnostycznej. Jeśli jakość świateł podczas kontroli wzbudzi wątpliwości (nie będzie odpowiadała warunkom technicznym), funkcjonariusze zatrzymają dowód rejestracyjny pojazdu, a kierowca zostanie skierowany na stację diagnostyczną.

  1. Drzwi otwarte na stacjach

Jednocześnie w określone soboty w grudniu (do końca roku będą to 2, 9 i 16.12) kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach na wybranych stacjach diagnostycznych. W tym celu będą musieli udać się na jedną ze stacji kontroli funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. Badania będzie można odbyć w jednym z 200 punktów zlokalizowanych na terenie całej Polski.

Do stacji biorących udział w kampanii doprowadzi aplikacja Yanosik (kierowcy korzystający z komunikatora otrzymają na swój telefon informację o lokalizacji stacji kontroli wykonujących sprawdzenia). Dokładny wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania znaleźć można także na stronie internetowej operatora www.yanosik.pl/dobre-swiatla

Oprócz tego  4, 8 i 11-15.12 stan oświetlenia będzie można sprawdzić na Stacji Kontroli Pojazdów Instytutu Transportu Samochodowego oraz 1, 8, 15.12 na Stacji Kontroli Pojazdów Przemysłowego Instytutu Motoryzacyjnego (obie znajdują się w Warszawie).

  1. Podsumowanie

Sprawne żarówki, dobry stan lamp i właściwe ustawienie świateł w pojazdach ma niebagatelny wpływ na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jest to ważne zwłaszcza jesienią i zimą, a więc w najniebezpieczniejszym czasie dla użytkowników dróg, gdy szybko zapadający zmierzch i niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają na proces widzenia na drodze.

Zeszłoroczna akcja „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród kierowców. Organizatorzy podjęli decyzję o jej wznowieniu także w tym roku. Dzięki tej inicjatywie kierowcy mają unikalną szansę skorzystania z możliwości bezpłatnego sprawdzenia świateł w swoich pojazdach. Jednocześnie policjanci będą skrupulatnie sprawdzać i eliminować z ruchu pojazdów te z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem.

Ogólnopolska kampania potrwa do 17.12.2017 r.

Źródło: www.zmpd.pl, www.policja.pl, www.tvn24bis.pl, www.mojafirma.infor.pl,  www.yanosik.pl/dobre-swiatla