Kierowcy w sieci.

Blogi, youtube kanały i profile facebook zawodowych kierowców

TSL? A co to jest za ustrojstwo?

Kilka dni temu, w trakcie spotkania z dawno (bardzo dawno) niewidzianymi znajomymi, spadła na mnie dość nieoczekiwana konstatacja, która wynikła z wydawałoby się standardowej rozmowy. Padło bowiem pytanie, czym się teraz zajmuję. Odparłam, że poza paroma innymi aktywnościami, piszę o branży TSL. „O czym?”. „O branży TSL” powtórzyłam, „Transport – Spedycja – Logistyka” dodałam. I zaczęło się „100 pytań do”…

tsl-3

Dotarło do mnie jak mało wiedzą zwykli zjadacze chleba o tym, jakim cudem ten chleb dotarł do sklepu, ile pracy kosztowało kogoś dostarczenie modnego ciuszka do popularnego butiku, o dobrym humorze w płynie w monopolowym nie wspomnę (wszak jak spotkanie, to bez dobrego humoru nie sposób rozmawiać ).

Jednak telewizja uczy …

Nieco wyraźniejszy obraz branży transportowej mieli ci z moich znajomych, którzy jedząc śniadanie lub późny obiad, czasem oglądają telewizję wybierając kanały geograficzno – przyrodniczo – naukowo – publicystyczne (chyba wyczerpałam charakterystykę tych „zabijaczy” czasu).

Zaczęłam się zastanawiać, czy sami uczestnicy, osoby bezpośrednio odpowiedzialne za dostarczenie różnego typu towarów do ich konsumentów, mają szansę wypowiedzieć się na temat swojej pracy. Czy kierowcy mają swój głos? Pierwsze moje kroki prędziutko skierowałam ku Internetowi. Sieć daje możliwość autentycznego przedstawienia poglądów i tego z czym faktycznie borykają się każdego dnia kierowcy.

Opinie o kierowcach bywają różne. Jest to zapewne wynikiem mieszania się spostrzeżeń związanych z przeszłością i teraźniejszością. Stopień wykształcenia, obycia i kultury to oczywiście kwestia indywidualna, ale pozostaje faktem, że dziś w międzynarodowym transporcie mniej są potrzebne umiejętności związane z naprawą auta (robi to często serwis, poza tym technologia wyklucza dziś wykorzystanie młotka i wkrętaka do naprawy skomplikowanych układów w samochodzie – oczywiście pewne naprawy nadal może wykonać kierowca), a bardziej zdolności komunikacyjne, językowe, dobra technika jazdy, także w ciężkich warunkach pogodowych.

Jak się okazało jest kilka osobowości znanych i lubianych przez środowisko kierowców. Chcę przybliżyć sylwetki tych osób, które napotkałam przemierzając meandry Internetu. Naturalnie nie wymienię wszystkich, którzy o transporcie piszą, mówią, kręcą itd., ale też nie wiem, czy ktokolwiek byłby w stanie to zrobić.

Jak to w filmie – obsada według kolejności pojawiania się.

Kamil Tomasz Kamisadohttps://www.facebook.com/kamil.kamisado

https://www.youtube.com/user/kamisado2000

Barwna postać, przebywająca w USA, od ponad 6 lat jeżdżąca truckiem. Relacje Kamisado są o tyle zaskakujące, że przynajmniej przez pewien czas nadawał 24/7. Można zatem było zobaczyć całe spektrum życia codziennego kierowcy. Bardzo energiczny i wesoły, pasjonat muzyki i tańca, niewątpliwie bawił swoich fanów.

Rafał Nolibab Zazuniukhttps://www.youtube.com/user/nolibab3

http://nolibab3.blogspot.com , https://www.facebook.com/KierowcaKanadaUsa

Kierowca zawodowy pracujący na drogach USA i Kanady. Pisze o sobie, że jest przeciętnym kierowcą lubiącym podróże i ucieczkę przed własnymi myślami. Całkiem przyjemnie się go czyta, to raczej rozsądny poukładany facet chorujący na podróżowanie truckiem.

Maciek Tkaczykowskihttp://tkaczykowski.blogspot.com https://www.facebook.com/mtkaczykowski https://www.youtube.com/user/tkaczykowski

Kierowca, który przez długi czas jeździł jedynie po krajowych trasach. Obecnie można spotkać go na drogach duńskich, francuskich, holenderskich i norweskich. Bohater „Polskich Truckersów” emitowanych w Discovery Channel. Pisze i filmuje przedstawiając życie kierowcy, jego blaski i cienie.

KDtruckhttp://kdtruck.blogspot.com/

http://www.ostrogahaglunda.blogspot.com https://www.facebook.com/pages/%C5%BBycie-w-trasie/359544387410651

Krzysiek KDtruck to polski kierowca zawodowy mieszkający i pracujący w Anglii. Pisze, kręci filmiki o transporcie od wielu lat, ale miał prawie 2,5 roczną przerwę związana z chorobą, która go dotknęła. Problemami ze zdrowiem postanowił podzielić się ze swoimi czytelnikami zakładając blog opisujący jego problemy związane z ostrogą haglunda.

Truckmaniachttps://www.facebook.com/truckmaniac77 , https://www.youtube.com/user/lwowecki

Artur „Truckmaniac” jest mieszkającym we Włoszech Polakiem. Jeździ głównie do Belgii i Francji. Jego znakiem rozpoznawczym jest żółta ciężarówka DAF XF.

Patrycja Rzenno „Almerka”https://www.facebook.com/Almerkaaa

Pasjonatka, zapalony kierowca ciężarówki. Można ją było oglądać w „Polskich Truckersach”. Zgromadziła całkiem liczne grono fanów na swoim fanpageu. Jeździ ciężarówką od 5 lat, w przeważającej części po polskich drogach, kontynuując rodzinne tradycje truckerskie.

Iwona Blecharczykhttps://www.facebook.com/IwonaBlecharczykTruckingGirl

https://www.youtube.com/user/TruckinGirlIwona

Kierowca zawodowy, pasjonatka jeżdżąca z ładunkami ponadnormatywnymi. Blogerka i ambasadorka zdrowego stylu życia. Opowiada i filmuje pracę za kółkiem z wielką pogodą ducha. Widać, że lubi swoją pracę.

Kamil Opler – http://zibi1541.blogspot.com/ , https://www.youtube.com/user/Zibi1541

Kamil “Zibi1541”to kierowca zawodowy i bloger opowiadający o swojej pracy z pozycji młodego truckera.

Hiobhttps://www.youtube.com/c/truckerhiob1

https://www.facebook.com/pages/Trucker-Hiob/137082239657315

Trucker Hiob, czyli Piotr Jaskiernia, postać znana i dość kontrowersyjna. Człowiek obdarzony pięknym i bujnym wąsem, ale także konkretnymi poglądami, których nie boi się wyrażać. Mieszka i pracuje w USA od 1982 r.

Czyli jednak można.

Jak widać jest kilkoro odważnych, którzy swoim wizerunkiem chcą przybliżyć szerszej publiczności życie kierowcy od kuchni. Może nie jest to misja, bo często chęć pisania, czy filmowania to po prostu potrzeba zapełnienia czasu, porozmawiania z kimś w długiej, samotnej trasie, poukładania własnych myśli. Sęk w tym, że dzięki temu wizerunek kierowcy zmienia się. Coraz mniej osób używa określenia „TIR” mówiąc o ciężarówce, coraz więcej osób zadaje sobie sprawę z czym borykają się kierowcy i ma większy szacunek dla tego zawodu.

Zapisz