Nie zapłacisz raty leasingu, nie pojedziesz

gps

Blokowanie pojazdu za brak uiszczenia płatności leasingowej

Okazuje się, że leasingodawcy znaleźli sposób na swoich dłużników. Przekonał się o tym klient pewnej firmy, który przestał płacić za pozyskaną w formie leasingu maszynę budowlaną. Nie płacił, ale też nie zamierzał jej oddać. Zdziwił się bardzo, gdy okazało się, że pewnego dnia maszyna przestała działać.

Stało się tak za sprawą funkcji w systemie GPS, która pozwala właściwie jednym przyciśnięciem guzika wyłączyć pojazd. Nie ma w tym przypadku mowy o naruszeniu bezpieczeństwa użytkownika pojazdu. Funkcja może na przykład powodować odcięcie rozrusznika.

Skąd taki pomysł? Przewoźnicy i nie tylko coraz częściej decydują się na finansowanie zakupów w formie leasingu i to właśnie ta branża w ostatnim czasie bardzo prężnie się rozwija, z tego też powodu wdraża rozwiązania z zakresu nowych technologii. Swoje pojazdy wyposaża w systemy GPS, które obecnie nie służą już jedynie do monitorowania położenia pojazdu, ale także do analizy jego parametrów technicznych, czy raportowania online na przykład o średnim przebiegu pojazdu, zużyciu paliwa, itp. Firmy leasingowe nie ukrywają, że wraz ze wzrostem zainteresowania tą formą finansowania przy zakupie pojazdu wzrasta liczba opóźnień w opłatach leasingowych.

Naprzeciw takim potrzebom wychodzą o również producenci systemów telematycznych, do których coraz częściej zgłaszają się klienci z prośbą o system zaopatrzony w opisaną wyżej funkcję.

Z danych GUS wynika, że na koniec 2013 roku wartość przeterminowanych należności leasingowych wyniosła 8,1 mld złotych, co stanowiło ok. 20% ogólnej wartości należności brutto. Nie wiadomo jednak, jaki procent stanowiły w tym wypadku należności za zakup pojazdu.