Nowe formy płatności bezgotówkowej za przewinienia drogowe

Uproszczenie i przyspieszenie postępowania mandatowego

  1. Upowszechnianie płatności bezgotówkowych w administracji publicznej
  2. Za mandat zapłacimy kartą lub telefonem bezpośrednio po ukaraniu
  3. Korzyści nowego rozwiązania
  4. Podsumowanie

Uproszczenie i przyspieszenie postępowania mandatowego

Od lutego 2018 r. kierowcy poruszający się po Polsce otrzymali możliwość uregulowania mandatu karnego bezpośrednio na miejscu wykroczenia. W radiowozach są już dostępne terminale, w których można zapłacić kartą  płatniczą oraz telefonem.

Płatności bezgotówkowe mają zwiększyć skuteczność ściągalności grzywien od obywateli zamieszkujących w RP oraz ułatwić obcokrajowcom zapłatę za przewinienia drogowe. Jednocześnie nowa funkcjonalność ma skrócić przebieg kontroli i usprawnić pracę kontrolerów. To długo wyczekiwane przez kierowców udogodnienie.

  1. Upowszechnianie płatności bezgotówkowych w administracji publicznej

Możliwość zapłaty za mandat kartą płatniczą w Polsce wynika ze zmiany ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest to element programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, który sukcesywnie realizuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Dzięki nowelizacji, która weszła w życie we wrześniu 2017 r. kierowcy od lutego br. mogą uiścić należności za naruszenie przepisów drogowych bezpośrednio funkcjonariuszowi w radiowozie. Ze sposobu tego mogą korzystać zarówno obywatele Polski, jak i cudzoziemcy którzy do tej pory musieli opłacić mandat gotówką od razu po jego nałożeniu.

  1. Za mandat zapłacimy kartą lub telefonem bezpośrednio po ukaraniu

Czytniki kart znajdują się na wyposażeniu policyjnych patroli ruchu drogowego (policja została wyposażona w 2000 terminali płatniczych), a niebawem mają trafić one także  do innych służb m.in. do inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Terminale umożliwiają płatności bezgotówkowe kartą płatniczą (zarówno przy użyciu kodu PIN oraz zbliżeniowo). W przypadku płatności kartą, przyjmujący mandat poniesie koszty opłat bankowych (jeśli takowe występują u niego w banku).

Ale kierowcy do zapłaty grzywny mogą wykorzystać także swój telefon (dzięki zbliżeniowym płatnościom mobilnym oraz kodom BLIK wyświetlanym przez aplikacje mobilne banków). Do skorzystania z takich płatności potrzebny jest smartfon z systemem Android (wersja 4.4. lub wyższa).

Funkcjonariusz jest zobowiązany przekazać kierowcy odcinek D druku mandatowego (musi zaznaczyć na nim pole „płatność kartą”) oraz potwierdzenie dokonania płatności z terminala.

Uwaga!!! Pozostałe metody płatności pozostają bez zmian. Kierowca może nadal wybrać mandat kredytowany i zaoczny (dokonując płatności na wskazany rachunek bankowy – przelewem lub wpłatą gotówkową na poczcie) lub mandat gotówkowy stosowany dotychczas w przypadku obcokrajowców.

  1. Korzyści nowego rozwiązania

Płatności kartą w znaczący sposób mają wpłynąć na zwiększenie ściągalności mandatów karnych, a także zaoszczędzą czas kierowców i funkcjonariuszy. Procedura mandatowa będzie znacznie prostsza a płatność szybka i wygodna. Większość kierowców deklaruje, że będzie uiszczać grzywnę na miejscu.

Rozwiązanie to będzie bardzo przydatne także w przypadku obcokrajowców, którzy do tej pory nierzadko musieli jeździć z policjantami do bankomatu lub placówki pocztowej w celu wypłacenia polskich złotówek.

  1. Podsumowanie

Nowoczesne technologie wkraczają także na polskie drogi. Od kilku dni mandat karny można już uregulować za pomocą terminali płatniczych, będących na wyposażeniu rodzimej drogówki. Dzięki tym urządzeniom kierowca może od razu opłacić mandat, używając swojej karty płatniczej lub telefonu komórkowego. Osoba ukarana może sama wybrać formę płatności, choć płatność bezgotówkowa wydaje się bardzo wygodnym rozwiązaniem. Zmiana przepisów dotyczy zarówno obywateli zamieszkujących na stałe w Polsce, jak i obcokrajowców.

Polacy z zadowoleniem przyjęli wprowadzenie nowego rozwiązania. Jesteśmy bowiem narodem, który chętnie wykorzystuje cyfrowe instrumenty płatnicze w codziennym życiu. Bezgotówkowa płatność za mandat drogowy na pewno wpłynie na komfort kierowców.

Źródło: www.zmpd.pl, www.rp.pl, www.businessinsider.com.pl, www.infor.pl, www.motofakty.pl