Opłaty drogowe – Ukraina

ua-autostradaCennik przejazdów, autostrad  dróg na  Ukrainie

Ukraina jak do tej pory nie pobiera opłat za przejazd jej drogami (przy wjeździe do kraju uiszcza się taksę ekologiczną, której wysokość zależy od pojemności silnika pojazdu – ok.10 Euro za każde 1000 ccm). Jednak biorąc przykład z bogatszych europejskich państw, nasz wschodni sąsiad, zamierza rozpocząć pobieranie tych opłat. Na początku opłaty mają zostać wprowadzone na drodze Kijów-Czop. Oczywiście, aby jakiekolwiek opłaty mogły zostać pobrane najpierw musi powstać odpowiednia droga. Dlatego też ukraiński rząd rozważa możliwość przeprowadzenia przetargów na wybór inwestorów realizujących siedem projektów budowy dróg na Ukrainie na zasadzie koncesji.

Doświadczalnym projektem ma być właśnie wspomniana wyżej droga Kijów-Czop. Prywatny inwestor miałby dostać możliwość wybudowania drogi na odcinku 187 km. Przewiduje się, że droga będzie eksploatowana przez 7 lat. W tym czasie to prywatny inwestor będzie zobowiązany do odnawiania i utrzymywania tegoż odcinka drogi w należytym stanie.

Jakie opłaty?
Zakłada się, że za przejazd nową drogą kierowca samochodu osobowego będzie musiał zapłacić 0,30 UAH za 1 km, a kierowca ciężarówki  1 UAH za 1 km. Inwestor ma wybudować drogi dwupasmowe z ograniczeniem prędkości do 150 km/h. Łączną wartość projektu szacuje się na około 100 mld UAH.