Porady dla młodych kierowców

faktTransport drogowy dla początkujących

Zaczynając przygodę z transportem drogowym musisz pamiętać, że w pracy kierowcy liczy się przede wszystkim doświadczenie. Posiadasz prawo jazdy kat. B od kilku lat? Gratulacje, jednak w prowadzeniu zestawu nie będzie to pomocne. Tym bardziej, że uprawnienia do prowadzenia zestawów robiłeś „na pusto”. Wyzwaniem teraz będzie pociągnąć 40t., więc pamiętaj – rób wszystko z głową.

Poza tym nie myśl, że jeżeli dostałeś do prowadzenia super nowoczesny pojazd, to zrobi on za Ciebie wszystko. Nowinki technologiczne są po to, by Cię wspierać, jednak nie pozwolą Ci np. zatrzymać się błyskawicznie na drodze pokrytej lodem. Dlatego stawiaj na szkolenia. Zarówno na te doskonalące technikę jazdy, jak i z przepisów.

Zawsze planuj trasę. Nie wierz ślepo w GPS, ponieważ nie jeden kierowca został już przez nawigację wyprowadzony w pole. Jedź tylko wtedy, gdy pozwala Ci na to zdrowie i warunki pogodowe. Jeśli czujesz się słabo lub warunki są katastrofalne, zrób przerwę, nawet gdy gonią Cię terminy. Wszystkich gonią….