Prawo jazy kat. B a prowadzanie motoru

skuter prawo jazdy bCzy posiadając prawo jazdy kategorii B można prowadzić motor?

Prawo jazy kategorii B dotychczas uprawniało właściciela do kierowania samochodem osobowym. Niemniej, już wkrótce będzie ono umożliwiało jazdę motocyklem o pojemności silnika do 125 ccm, na mocy przyjętej przez Sejm poprawki. Nie ma przy tym znaczenia, czy motocykl, którym będzie poruszał się kierowca, będzie posiadał skrzynię biegów manualną czy automatyczną.

Ustawa przyjęta przez Sejm czeka na podpis przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Nie wszystkie osoby legitymujące się prawem jazy kat. B będą mogli od razu wsiąść na motor o pojemności silnika do 125 ccm. Będzie to możliwe dla kierowców z minimum 3-letnim stażem z prawo jazy kat. B.

W Zachodniej Europie takie rozwiązanie prawne funkcjonuje od lat i dobrze się sprawdza. W Polsce wiele osób obawia się, że godzi on w bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Czas pokaże, czy doświadczeni kierowcy samochodów osobowych będą tak samo dobrze poruszać się po drogach motocyklami, dzięki rozszerzeniu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.