Przerwa w prowadzeniu pojazdu

Przerwa-kierowcyBardzo często kierowcy mają wiele wątpliwości odnośnie tego, jak szybko po rozpoczęciu przewozu mogą zrobić pierwszą przerwę. Art. 7 rozporządzenia nr 561/2006 mówi, że po okresie 4,5 godziny prowadzenia pojazdu kierowcy należy się co najmniej 45 minut przerwy, chyba że kierowca rozpoczyna okres wypoczynku. Jednak istnieje również możliwość podzielenia tej przerwy na dwie krótsze: 15 i 30 minutową. Bardzo często kierowcy decydują się na podzielenie przerwy.

Jeżeli kierowca postanowi odebrać dwie krótsze przerwy, to po jakim czasie może rozpocząć tę 15 minutową? W związku z tym, że w tej kwestii  nie ma szczegółowych regulacji, kierowca może tę przerwę odebrać nawet po minucie jazdy (żadna regulacja prawna nie mówi o tym, że musi minąć jakiś określony czas, przykładowo godzina). 15 minutowa przerwa wzięta nawet po minucie jazdy będzie więc ważna.

 

UWAGA!

Jeżeli odbierzesz przykładowo 44 minuty przerwy – to będzie ona liczona jako pierwsza część przerwy dzielonej, czyli tak naprawdę uznane zostanie, że przerwa trwała 15 minut i po upływie 4,5 godziny prowadzenia pojazdu musisz odebrać przynajmniej 30 minut przerwy – druga część przerwy dzielonej.