Przyszły kierowco – utrudnią Ci życie!

Branża transportowa boryka się z wieloma prawnymi ograniczeniami. Niedługo pojawią się kolejne problemy. Od 19.01.2013 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące uprawnień do prowadzenia pojazdów. Unia Europejska wymusiła na nas te zmiany, ponieważ Polska musi się dostosować do dyrektyw unijnych.

Zniknie egzamin teoretyczny z 300 pytaniami, teraz będzie ich koło trzech tysięcy (!). Przyszli kierowcy nie będą mogli nauczyć się odpowiedzi na pamięć. O ile z tym jeszcze się zgodzić można, to czas przeznaczony na odpowiedź – kilka sekund – i brak możliwości powrotu do pytania – wydają się już być dużo bardziej kontrowersyjne. Skoro w taki sposób będzie wyglądała „teoria”, to może kierowcy powinni mieć również szansę, jak w innych krajach UE, na rok jeżdżenia za kółkiem przed egzaminem praktycznym. Tylko kierując autem można nabyć przecież odpowiednich umiejętności.

Co więcej, prawo jazdy będzie wydawane najdłużej na 15 lat, a dokumenty uprawniające do prowadzenia autobusów czy samochodów ciężarowych, będą ważne jedynie 5 lat. Właścicieli firm transportowych czeka więc kolejny punkt do zapisania na liście pt.: „do zapamiętania”, ponieważ będą oni musieli wysyłać pracowników do lekarza, który zdecyduje o ewentualnym przedłużeniu ważności dokumentu.