Ryczałt za spanie w kabinach tirów

ryczałt a nocleg w kabinieRyczałt a nocleg w kabinie tira

 

Firmy transportowe wysyłające swoich kierowców w podróże zagraniczne, powinni zapewnić im odpowiedni, bezpieczny nocleg. Często bywa tak, że kierowcy śpią bezpośrednio w kabinach tirów. Według Sądu Najwyższego, przewoźnicy powinni w takiej sytuacji wypłacić ryczałt kierowcom, ponieważ nie można utożsamiać konieczności zapewnienia bezpłatnego noclegu z udostępnieniem miejsca do spania w ciężarówkach.

Przewoźnik powinien pokryć koszty zakwaterowania kierowcy w hotelu, a jeśli tego nie robi, powinien wypłacić ryczałt dla swojego pracownika. Sąd orzekł jednocześnie, że wypłacenie ryczałtu jest należne kierowcom niezależnie od tego, czy faktycznie ponieśli oni koszty związane z noclegiem, czy też nie.

Kierowcy mogą więc przed sądem ubiegać się o wypłatę ryczałtów od swoich pracodawców. Taka sytuacja będzie co najmniej kłopotliwa dla firm transportowych, zwłaszcza dla małych, rodzinnych przedsiębiorstw. Może to nawet oznaczać utratę konkurencyjności przez polską branżę transportową. Tymczasem, w zdecydowanej większości państw członkowskich Unii Europejskiej przepisy dopuszczają nocleg kierowców w kabinach samochodów ciężarowych bez obowiązku zrekompensowania ich tego ryczałtem.