Skomunikowane samochody ciężarowe– rewolucja branży transportowej

 

Inteligentne samochody ciężarowe jeszcze do niedawna wydawały się być tylko daleką i nieosiągalną wizją przyszłości. Dziś jednak coraz więcej producentów z branży motoryzacyjnej ma konkretne plany jak takie futurystyczne pojazdy powinny wyglądać i co ważniejsze, jak ten scenariusz urzeczywistnić. Do jednych z nich należy szwedzki koncern Volvo Trucks, który niedawno przedstawił swoją wizję „smartfona na kołach”.

Inteligentny partner biznesowy

Obecnie po europejskich drogach porusza się ok. 175 tys. skomunikowanych samochodów ciężarowych Volvo. Są one np. w stanie przesyłać dane dotyczące terminów wymaganej obsługi technicznej i potrzeb serwisowych. Ale to dopiero początek, gdyż koncern zapowiada, iż w najbliższych latach pojawią się inteligentne samochody przyszłości, dostosowane do indywidualnych wymagań, przewidujące i zawsze gotowe do jazdy. Zrewolucjonizują one wydajność transportu, a tym samym wpłyną pozytywnie na całą branżę TSL. Jak to możliwe?

usługi transportowe

 

Sposób na maksymalizację dyspozycyjności

Nie od dziś wiadomo, że łączność zwiększa wydajność i maksymalizuje dyspozycyjność pojazdów w przypadku każdej firmy transportowej. Samochody przyszłości oparte będą zatem na globalnej łączności. Dzięki temu przyniosą one wymierne korzyści dla kierowców samochodów ciężarowych i właścicieli przedsiębiorstw przewozowych na całym świecie, stając się inteligentnym partnerem biznesowym (zdolnym do samodzielnego myślenia). W miarę rozwoju potencjału komunikacyjnego samochodów ciężarowych, możliwe stanie się modyfikowanie ich konfiguracji pod kątem konkretnych zadań transportowych, co z kolei doprowadzi do wzrostu efektywności użytkowania.

Dzięki komunikacji zostaną przede wszystkim wyeliminowane nieplanowane przestoje w trakcie realizacji zlecenia transportowego. Pojazd będzie bowiem w stanie m.in. autonomicznie monitorować swój stan techniczny w czasie rzeczywistym, samodzielnie naprawić niewielkie usterki i zaalarmować w przypadku większych problemów, zaplanuje także wizytę w warsztacie zanim dojdzie do pojawienia się problemu (w czasie wygodnym dla właściciela). Obsługa serwisowa będzie mogła zostać wykonana w dowolnej stacji obsługi odpowiedniej dla danego zlecenia transportowego. W rezultacie wzrośnie ogólna wydajność pracy: kierowców, stacji obsługi i firm transportowych.

Wszechstronność i wydajność

Cechą samochodów przyszłości będzie również ich wszechstronność. Pojazdy te będą mogły zdalnie aktualizować oprogramowanie, dzięki czemu dostosują wydajność swoich systemów lub komponentów zależnie od zadania transportowego (np. podczas złych warunków pogodowych). Oprócz tego aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność transportu każdy samochód ciężarowych dostosuje się do indywidualnego stylu jazdy danego kierowcy i rodzaju pracy, jaką on wykonuje. W praktyce oznacza to większą oszczędność paliwa i mniejsze zużycie pojazdu.

Nowa generacja samochodów ciężarowych będzie także potrafiła komunikować się z innymi użytkownikami dróg, np. rowerzystami korzystającymi z kasków wyposażonych w moduły zdalnej łączności. Wszystko to przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach i minimalizowania ryzyka wypadków.

Za sprawą bezprzewodowej komunikacji samochód ciężarowy będzie także w stanie monitorować ruch drogowy i wybierać najbardziej efektywną trasę (omijając korki uliczne czy roboty drogowe).

Podsumowując

Futurystyczny samochód przyszłości wyznaczy nowe trendy w branży transportowej. Przede wszystkim będzie on oparty na inteligentnych usługach, skomunikowaniu urządzeń i personalizacji. Wiele technologii potrzebnych do budowy samochodu ciężarowego przyszłości jest dostępnych już dziś, aby wykorzystać jednak zalety zdalnej komunikacji potrzebne jest zgromadzenie jak największej ilości danych (a to nie jest już takie proste i oczywiste). Oprócz tego potrzebne są także dalsze inwestycje w globalną infrastrukturę. Dlatego póki co upłynie jeszcze trochę czasu, zanim inteligentne samochody wkroczą na nasze drogi. Jednak koncern Volvo (lider branży) udowodnił już nie raz, że ma przyszłościowe spojrzenie i jest w stanie przewidzieć zmiany oraz rozwój społeczeństwa za pięć, dziesięć, czy nawet piętnaście lat.