Telematyka transportu

telematyka transportuCoraz większą karierę w transporcie robi słowo „telematyka”, czyli rozwiązania telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne, które dostosowuje się do potrzeb firm, w zależności od ich zadań, organizacji, procesów zarządzania i infrastruktury.

Nowoczesny transport jest jednym z sektorów gospodarki, który najszybciej przyjmuje tego typu rozwiązania. Zintegrowane systemy pomiarowe (z właściwymi czujnikami i sensorami) pomagają szybciej i bezpieczniej realizować zlecenia.

Systemy telematyczne umożliwiają optymalizację funkcjonalności przedsiębiorstwa w wielu obszarach. Realizują konkretne działania m.in.: usługi płatności elektronicznych, elektroniczną odprawę pojazdów handlowych, automatyczną inspekcję bezpieczeństwa na drodze, zapobieganie kolizjom na skrzyżowaniach, wizyjne systemy przeciwuderzeniowe, automatyczne operowanie pojazdami, wykorzystywanie archiwizowanych danych, operacje konstrukcyjne i utrzymaniowe dróg.

 

Obszary, w których działają systemy telematyczne, można byłoby wymieniać długo. Prawda jest taka, iż każdego dnia nasze życie staje się coraz bardziej cyfrowe. Przykładowo, coraz częściej wykorzystuje się system pogodowej informacji drogowej. Dzięki niemu kierowca wie, w którym miejscu może występować np. gołoledź. Będąc bardziej świadomym warunków, będzie mógł prowadzić pojazd rozważniej. Telematyka transportu ma przed sobą świetlaną przyszłość, ponieważ zarówno firmom branży TSL, jak i zwykłym konsumentom, zależy na bezpieczeństwie i krótkim czasie przewozu ładunków.