W Rosji zapłacimy za przejazd ciężarówką

rosja wprowadza nawą opłatę

Rosja wprowadza dodatkową opłatę za przejazd

Już od 1 listopada przewoźnicy udający się z ładunkiem do Rosji, lub przez teren tego kraju będą musieli liczyć się z dodatkowymi opłatami. Sytuacja ta obowiązywać będzie tych, którzy usługi transportowe świadczyć będą pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.

Za poruszanie się rosyjskimi federalnymi drogami trzeba będzie jesienią zapłacić 3, 75 rubla, co odpowiada na dzisiaj około 0, 06 euro.

Ile kilometrów dróg będą dotyczyć płatne przejazdy w Rosji?

Otóż w Rosji około pięćdziesięciu tysięcy dróg ma status federalnych i właśnie te zostaną objęte podatkiem. Zebrane środki mają być przeznaczone na bieżące utrzymanie dróg ich remont i ewentualną modernizację.

W jaki sposób będzie można dokonać opłaty?

Otóż przestrzegania nowych przepisów pilnować będzie mobilna oraz stacjonarna kontrola. Na mobilną kontrolę składać się będzie sto specjalnych pojazdów. Jeśli zaś chodzi o kontrolę stacjonarną, to w tym przypadku na rosyjskich drogach federalnych znajdować się będzie czterysta osiemdziesiąt postojów kontrolnych wyposażonych w najnowsze urządzenia foto i wideo.

Zagraniczni przewoźnicy otrzymają przy wjeździe do Rosji elektroniczne urządzenia do poboru opłat. W najbliższym czasie mają pojawić się informacje, gdzie i na jakich warunkach te urządzenia będą dla przewoźników dostępne.

Obecnie wiadomo, że właściciele pojazdów, które zostały zarejestrowane w Rosji otrzymają urządzenia nieodpłatnie bez wpłaty depozytu.

Jak informują władze rosyjskie na specjalnej stronie internetowej będzie można wcześniej uzgodnić dokładną trasę za przejazd i zapłacić gotówką w specjalnych punktach kontrolnych, które mają powstać w dużych miastach.

 

Jakie kary za naruszenie nowych przepisów?

Jeśli kierowca dopuści się wykroczenia uchylając się od zapłacenia podatku za przejazd federalnymi drogami, wówczas może się spodziewać mandatu w wysokości stu pięćdziesięciu tysięcy rubli, tj. około dwóch tysięcy czterysta euro. W przypadku, gdy stwierdzi się dwukrotne naruszenie przepisów kara może być znacznie wyższa i wynieść nawet pięćset tysięcy rubli.

W 2017 roku Rosja planuje wprowadzić podatek drogowych także na drogach regionalnych.

Warto pamiętać o wprowadzeniu podatku, gdyż jak wiadomo organy kontrolujące już od pierwszych dni wejścia w życie nowych przepisów skwapliwie będą kontrolować pod tym kątem wszystkie zagraniczne pojazdy przekraczające wjazd na teren Rosji.