Wkrótce nowy podatek od paliwa

podatekZ dniem 1 kwietnia 2014 roku wchodzi w życie nowelizacja prawa podatkowego, na mocy której pojawi się nowy podatek od paliwa.

Obecnie nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w stosunku do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych.

Z kolei, już wkrótce, od 1 kwietnia bieżącego roku ma wejść w życie zasada, zgodnie z którą od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi używanymi do celów prowadzonej działalności oraz na potrzeby prywatne pracowników, przysługiwało będzie podatnikowi prawdo do obliczenia 50% kwoty podatku naliczonego. Będzie to dotyczyło pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Znowelizowana ustawa o VAT nie będzie umożliwiała obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego w przypadku nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 toku paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub samochodów innych niż one, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi 1, gdy ładowność pojazdu jest mniejsza niż 425 kg, 2 – przy ładowności do 493 kg, albo 3 i więcej, przy ładowności mniejszej niż 500 kg.